MEDNARODNI PROJEKT “THE POWER OF WATER”
Osnovna šola Prebold je letos vključena v mednarodni projekt Erasmus+ z naslovom The power of water ali Moč vode. Sodelujoči državi sta Nizozemska in Slovenija. Naša partnerska šola prihaja iz Ossa na Nizozemskem – Mondriaan College Oss
Namen dejavnosti in obiskov na Nizozemskem je seznaniti se z nizozemsko kulturo in stilom življenja s poudarkom na spoznavanju vode in njenega pomena za Nizozemce ter se hkrati aktivno udejstvovati v angleškem in nemškem jeziku. Pri delu bodo učenci uporabljali različna IKT orodja in aplikacije, obenem pa bo njihova dejavnost tudi praktično naravnana, saj bodo na izmenjavi v Sloveniji skupaj izdelali ‘Gregorčke’.
Poleg spoznavanja in osveščanja učencev o pomembnosti voda v Sloveniji in na Nizozemskem so cilji našega projekta napredek v znanju angleščine in nemščine kot dveh nam pomembnih tujih jezikov v povsem vsakdanjih situacijah; možnost večanja večkulturne ozaveščenosti učencev v sorazmerju s potrebami moderne, tehnološko in kulturno napredne Evrope. Mladi ljudje tako prepoznajo pomembnost učenja in širjenja obzorja ne le v jezikovnem smislu, pač pa v širšem pomenu besede.
Sodelovanje v mednarodnih projektih ima pozitiven vpliv ne le na neposredno vpletene v projekt, pač pa širše. Gostiti na šoli učence iz druge države je zanimiv dogodek tudi za ostale učence na šoli. Kakšna vprašanja se ob tem učencem porajajo, pa lahko preberete v prispevkih naših mladih novinarjev.
V projektu sodelujejo naši devetošolci, na Nizozemskem pa so to učenci drugega letnika srednje šole, stari 14 do 15 let. Sodelovanja se že v naprej zelo veselimo.
ZAKAJ MOČ VODE
Na naši osnovni šoli se vse bolj soočamo s problemom nepovezanosti učencev z naravnim okoljem in njihove povečane neobčutljivosti do svojega živega in neživega okolja. Učenci se manj fizično družijo, zapirajo se v svoj lastni svet in posledično izgubljajo pristen človeški stik, še posebej pa stik z naravo. Ne razmišljajo dovolj o naravnih bogastvih, ki nas obkrožajo, še posebej ne o vodi, ki se vsem zdi samoumevna, morali pa bi spoznati, kako zelo pomembna je in se naučiti zanjo tudi skrbeti. Naše glavno in najpomembnejše delo sedaj pa je vzgojiti in izobraziti učence do te mere, da bodo lahko nekoč postali samostojne, vztrajne, odgovorne, srčne osebe in kot taki bodo znali ceniti druge in skrbeti drug za drugega ter postati ‘varuhi’ naših naravnih bogastev.
Učencem bi radi prikazali, kako vodo ščitimo pri nas v Sloveniji in kako zanjo skrbijo in z njo živijo v drugi državi, ki je precej drugačna od naše, kot na primer Nizozemska. Zanima nas voda kot vir življenja, kot energija in kot rušilna moč, če je ustrezno ne upoštevamo, po potrebi reguliramo in na sploh ne skrbimo zanjo. Z vodo pa je povezana tudi slovenska kulturna dediščina, ki jo današnji rodovi poznajo vse manj in manj. Poiskali bomo vodo v naravi in v našem bogatem izročilu, ter jo tako spet približali našim učencem in gostom v izmenjavi.
V ta namen smo se povezali z nizozemsko šolo Mondriaan college iz Ossa in skupaj pripravili projekt z naslovom Moč vode (The Power of Water).
PRVA IZMENJAVA – NIZOZEMCI V SLOVENIJI
Za nami je že prvi del našega mednarodnega projekta, saj smo v septembru gostili naše nizozemske prijatelje in jim po svojih najboljših močeh predstavili našo krasno državo.
V šestih dneh njihovega gostovanja smo na šoli izvedli različne delavnice na temo vode (tehniške, glasbene, športne) ter jih malo popeljali naokoli. Šli smo do izvira Savinje, slapa Rinka, nato vzdolž Savinje po Savinjski dolini, kjer smo lahko videli, kaj je povzročila vodna ujma lanskega avgusta in kaj dobrega so z združenimi močmi sposobne narediti človeške roke. Eno popoldne smo preživeli v kampu Menina, kjer so iz ruševin po lanski poplavi naredili pravi mali čudež. Ogledali smo si tudi Celjski grad in en večer zaključili v termalni vodi v Laškem, da so naši gosti spoznali tudi to slovensko naravno bogastvo in obenem pomembno prvino turizma pri nas. Pot nas je vodila tudi do naše obale, kjer smo vodo spoznavali z obale in z morja, ter vmes izvedeli veliko zanimivega o naših obalnih biserih ter trudu za ohranjanje čistega morja in raziskovanju morske obale.
Na poti domov smo se ustavili v HE Medvode, si jo podrobno ogledali in se podučili o pridobivanju električne energije z izkoriščanjem moči vode, zvečer pa smo se vsi sodelujoči zbrali na igrišču v Dolenji vasi, kjer so gostiteljske družine za zaključek pripravile pravi slovenski piknik. Ko je padel mrak, so nizozemsko-slovenski pari po reki Bolski skupaj spustili svoje ‘jesenske Gregorčke’, ki so jih izdelali na šolskih delavnicah v preteklih dneh. Rajanje je trajalo v pozen večer in vsi smo vedeli, da bo petkovo slovo zelo težko. V uteho nam je bilo dejstvo, da je za nami šele prvi del izmenjav, saj nas v aprilu čaka odhod na Nizozemsko za en teden.
ANALIZA – VPRAŠALNIK SODELUJOČIH SLOVENSKIH UČENCEV
PARTNERSKA IZMENJAVA BOŽIČNIH DARIL
GALERIJA SLIK